OTAVSKÝ PLAMÍNEK

Přejít na obsah

Hlavní nabídka

2011

Plamínek v akci

PLAMÍNEK ZÁCHRANÁŘ IV.

Po prázdninách nahlédl Plamínek na základní školu v Radomyšli.

Ve středu 21. září 2011 se v areálu ZŠ a MŠ Radomyšl poprvé uskutečnila naše soutěž  "Mladý záchranář". Na organizaci se spolu s námi podílela základní škola, Klub Svazu CO, ČČK, Policie ČR a dobrovolní hasiči obce Radomyšl.

Počasí se vydařilo a tak pod dohledem babího léta mohla stovka dětí z této základní školy prezentovat svoje znalosti z ochrany obyvatelstva a první pomoci. Pětičlenná družstva plnila disciplíny, které prověřily jak teoretické, tak i praktické znalosti a dovednosti dětí z 2. až 9. tříd.

PLAMÍNEK VE VOLYNI

Plamínek pootevřel dveře prázdninám.


SŠ a JŠ Volyně pořádala 29. června na náměstí akci určenou ostatním volyňským školákům i veřejnosti. Konal se zde II. ročník akce zaměřené na představení činnosti záchranných složek. Letní počasí a plné náměstí bylo odměnou za snahu studentů této školy netradičně představit činnost záchranářů. Ve Volyni se akce tohoto typu konala podruhé a věříme, že ne naposledy.

PLAMÍNEK ZÁCHRANÁŘ III.

Otavský Plamínek se před prázdninami ve středu 23. června zastavil na základní škole v Česticích. Naše soutěž Mladý záchranář zde má již několikaletou tradici, takže vše běželo jak má. Nesklamalo ani počasí ... takže hurá na prázdniny.

Těšíme se na Vás v měsíci září, kdy pokračujeme v rámci našeho projektu na základní škole v Radomyšli.

PLAMÍNEK V TEPLÁRNĚ

Strakonická teplárna je v počátečních červnových dnech tradičním pořadatelem dětského dne.

Otavský Plamínek se 2. června přidal a výsledkem byla velmi zdařilá akce, na kterou zavítaly především ti nejmenší ze všech strakonických mateřských školek. Pro děti byly připraveny ze strany pořadatelů hry, soutěže, skákací hrad, malování obrázků a i něco dobrého na zoubek.

DĚTSKÝ DEN S PLAMÍNKEM

Dne 1. června připravili strakoničtí profesionální hasiči vámci projektu
Otavský Plamínek
III. ročník akce pod názvem
„Dětský den se záchranáři"


V areálu stanice HZS se tento den shromáždilo na 200 dětí nejen ze strakonických mateřských a základních škol.

Na přípravě programu se podíleli kromě hasičů i policisté a také vojáci. V průběhu dopoledne byla k vidění zásahová požární technika, cisternové stříkačky, automobilový žebřík, vysokozdvižná plošina a vozidlo rychlé technické pomoci. I když nás počasí trochu prohánělo, děti zvědavě přelézaly z vozidla do vozidla a s chutí zapínaly výstražnou sirénu zásahových vozidel, jejíž zvuk se mísil s komentářem celé akce a dokresloval tak záchranářskou atmosféru dětského dne.

DOPRAVNÍ PLAMÍNEK

Ve středu 18. května nahlédl Otavský Plamínek na dopravní hřiště u ZŠ Poděbradova ve Strakonicích.

Tento den spojili své síly strakoničtí profesionální hasiči s policií a společně připravili preventivně-výchovnou akci pro děti z MŠ U Parku. Akce byla tematicky zaměřena na bezpečnost v silničním provozu. Děti ve věku 3-6 let se mohly alespoň na několik okamžiků stát řidiči anebo i profesionálními záchranáři.

Hasiči na svém stanovišti připravili pro děti kreslení a soutěž v házení míčků do „Plamínku“. K dispozici jim byla i cisternová stříkačka, automobilový žebřík a vozidlo rychlé technické pomoci. Děti zvědavě přelézaly z jednoho vozidla do druhého, s chutí zapínaly výstražnou sirénu vozidel a fotily se na žebříku.

Pro ty nejmenší měli policisté připraveny koloběžky, malé motocykly (odrážedla) a elektrické policejní vozítko, na kterém děti s chutí řádily ve slalomu mezi signalizačními kužely. Pěknou ukázku připravili policejní kynologové s dvojicí statných hafanů.

Celé dopoledne se i díky hřejícímu sluníčku vydařilo. Nadšení a úsměv dětí byl pak největší odměnou a poděkováním všem, kteří se na průběhu akce podíleli.

DEN POŽÁRNÍ BEZPEČNOSTI

HZS Strakonice pořádal v pátek 13. května v rámci propagace požární ochrany preventivně-výchovnou akci pod názvem „Den se složkami IZS“.


Akce se konala v dopoledních hodinách ve sportovním areálu „Blanice“ ve Vodňanech u příležitosti celostátně vyhlášeného „Dne požární bezpečnosti“. Na pořádání akce se rovněž podílely další složky působící na okrese Strakonice v rámci IZS a tou byly Policie ČR, ZZS Strakonice a Armáda ČR.

Jako první zhlédli diváci ukázku činnosti příslušníků HZS Strakonice v podobě lezecké skupiny. Dvojice lezců předváděla, jakým způsobem lze provést záchranu zraněné osoby dvacet metrů nad zemí. Další dynamickou ukázku měla v programu Policie ČR. Z krajské správy dorazila celá zásahová jednotka, která ve spolupráci s příslušníkem Armády ČR sehrála efektní scénář, ve kterém předvedla způsob zadržení pachatele trestné činnosti unikajícího osobním vozidlem.


Automobilu, tentokrát v patřičně „havarovaném“ stavu, byla věnována i třetí ukázka, kterou zajistili vodňanští profesionální hasiči z místní stanice HZS. Byl připraven scénář dopravní nehody, při níž došlo ke zranění dvou osob. Jedna z nich se nacházela zaklíněná pod vozidlem, druhá ve vozidle.


Velmi zajímavou podívanou připravil krajský policejní pyrotechnik, který poutavý výklad, týkající se mimo jiné i např. zábavní pyrotechniky, doplnil i praktickou demonstrací účinnosti výbušnin.


Prostor v programu dostal i nejlepší přítel člověka. Čtyřletý německý ovčák Iron při svém vystoupení parádně „mával a házel“ s figurantem, do jehož polstrovaného rukávu se s velkou chutí a gustem zakusoval vždy, když dostal povel a příležitost. A nutno říci, že si tak získal zasloužený respekt a potlesk všech přihlížejících. Policejní služební kynologové přijeli do Vodňan přímo z pátrací akce, do které byli ten den ráno nasazeni.

Závěr programu patřil znovu profesionálním hasičům z Vodňan. Pátek třináctého byl dnem požární bezpečnosti, a proto nemohl „bezpečný požár“ chybět. Na Blanici vzplála nádrž hořlavé kapaliny, která byla po chvíli bez problému uhašena střední pěnou.


Počasí nám přálo a ukázky měly spád. Krátce před dvanáctou byl program u konce a děti se rozcházely zpět do svých škol. Obdobná akce se konala již v roce 2007 ve Strakonicích, nebo v minulém roce ve Volyni. Letos měla příležitost vidět činnost složek IZS i vodňanská veřejnost a žáci místních škol.

PLAMÍNEK NA LETIŠTI

Neděli 8. května prožil Otavský Plamínek mezi strakonickými vojáky z 25. PLRB.

Tento den se uskutečnil tradiční "Den otevřených dveří", který opět po roce pořádala strakonická posádka. Program se odehrával v prostoru kasárna V Lipkách.

Vojáci připravili pro veřejnost  den plný akcí, ukázek a dobré zábavy. Program byl opravdu bohatý a každý si mohl vybrat  své. Kromě vojáků současných se představili i ti středověcí nebo ti z I. světové války. Složky IZS zde měly svá stanoviště, celní správa nebo HZS předváděli své umění v dynamických ukázkách ... a mezi tím vším byl i Otavský Plamínek.


Měli jsme připraveno malování a hry pro děti ... a také ukázku naší činnosti v podobě vyproštění zraněné osoby a jednou se předvedli i lezci z plošiny.

PLAMÍNEK ZÁCHRANÁŘ II.

V pátek 6. května navštívil Otavský Plamínek v letním areálu plaveckého stadionu ve Strakonicích XII. ročník okresního kola soutěže Mladý záchranář-Dokaž, že umíš.

Připraveno bylo 10 stanovišť, které zajišťovali organizátoři soutěže, kterými byli Oblastní spolek ČČK, Klub svazu CO, HZS Strakonice a Písek a město Strakonice. S ouběžně se s Mladým záchranářem konalo i okresní kolo soutěže hlídek mladých zdravotníků organizované Oblastním spolkem ČČK.

Soutěž se po všech stránkách vydařila. Počasí nám přálo na 100% a děti předváděly, že znají, umí a že jim záchranářství není rozhodně cizí.

PLAMÍNEK ZÁCHRANÁŘ I.

První letošní akcí Otavského Plamínku bylo místní kolo soutěže Mladý záchranář, které se uskutečnilo 27. dubna na stanici HZS ve Strakonicích.


Již 5. ročník místní soutěže byl pořádán pro žáky ZŠ Povážská ve spolupráci s Klubem svazu CO, Policií ČR a Městem Strakonice.

Soutěž má v našem okrese již mnohaletou tradici. V letošním roce se bude konat okresní kolo 6. května ve venkovním areálu plaveckého stadionu ve Strakonicích a bude se jednat již o 12. ročník. I zde bude zastoupena ZŠ Povážská, kde se děti dlouhodobě úspěšně zabývají problematikou ochrany obyvatelstva a záchranářstvím a na jejich výkonech je to opravdu znát.

Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky