OTAVSKÝ PLAMÍNEK

Přejít na obsah

Hlavní nabídka

2012

Plamínek v akci

PLAMÍNEK ZÁCHRANÁŘ VII.

Druhým poprázdninovým zastavením Plamínku byla základní škola ve Volenicích.
Byla to zároveň i poslední letošní akce naší dětské záchranářské sezony na Strakonicku.

V úterý 18. září 2012 se v areálu ZŠ a MŠ Volenice poprvé uskutečnila naše soutěž  "Mladý záchranář". Byla pořádána ve spolupráci se základní školou, Klubem Svazu CO, ČČK, Policií ČR a dobrovolnými hasiči obce Volenice.

Stovka dětí z této základní školy prezentovala svoje znalosti z ochrany obyvatelstva a první pomoci. Osmnáct pětičlenných soutěžních družstev plnilo disciplíny, které jsou voleny tak, aby prověřily jak teoretické, tak i praktické znalosti a dovednosti dětí z 2. až 9. tříd.

Krásné počasí babího léta podtrhovalo radostnou soutěžní atmosféru, která v úterý panovala v okolí volenické školy. Byla to nádherně prosluněná tečka naší letošní sezóny.

Plnění úkolů na stanovištích:

První pomoc
Improvizované prostředky individuální ochrany
Hod granátem na cíl
Topografie
Požární příprava
test HZS
Střelba ze vzduchovky
Stříkání ze džberové stříkačky na cíl
Evakuační zavazadlo
Dopravní výchova
test PČR

Kdo sportuje, nezlobí!

To je známá věc i ve Strakonicích, proto se ve čtvrtek 13. září 2012 sešli dopoledne ve sportovním areálu v ulici Máchova školáci i předškoláci z dvaceti tříd místních i okolních mateřských a základních škol (ZŠ Poděbradova, ZŠ Čelakovského, ZŠ Dukelská, ZŠ Sedlice, MŠ Svojsíka, MŠ U parku, MŠ Lidická).

Konala se zde sportovní akce "Kdo sportuje, nezlobí!", kterou společně připravili oddíl házené, Policie ČR, HZS Strakonice, Dům dětí a mládeže Strakonice a Městská policie.

Foto z akce naleznete zde.

PLAMÍNEK ZÁCHRANÁŘ VI.

Prázdniny jsou definitivně za námi a neúprosným krokem se rozběhl nový školní rok.
Také Otavský Plamínek se po dvou měsících vrací zpět na scénu.

Na Základní škole v Radomyšli se
ve středu 12. září 2012 uskutečnil již II. ročník soutěže
„Mladý záchranář".

I když se naplnily meteorologické předpovědi a od rána nás skrápěl vydatný déšť, soutěž bez omezení proběhla podle předem připraveného scénáře. Soutěžní klání se konalo částečně ve venkovním areálu a z části v učebnách a tělocvičně školy. Na startu byla pětičlenná družstva ve věkových kategoriích mladší (2.-5. třída) a starší (6.-9. třída).

I přes nepřízeň počasí se akce vydařila a ani dešťové kapky nemohly spláchnout radost a nadšení dětí ze soutěžního dopoledne. Všichni se již těšíme na září příštího roku, kdy se bude konat její třetí ročník.

Plnění disciplín na stanovištích:

Evakuační zavazadlo
Stříkání ze džberové stříkačky
Požární příprava
Test znalostí
Improvizované prostředky osobní ochrany
Hod granátem na cíl
Topografie
Střelba ze vzduchovky
První pomoc
Policie ČR - test

Informují o nás:
www.pozary.cz
www.strakonickonews.cz
www.hzscr.cz


PLAMÍNEK ZÁCHRANÁŘ V.

Poslední zastavení Otavského Plamínku před prázdninami bylo ve středu 26. června na základní škole v Česticích. Konala se zde naše soutěž Mladý záchranář. Vše mělo hladký průběh a nesklamalo nás ani počasí ... takže paráda.

Těšíme se na Vás v měsíci září, kdy pokračujeme v rámci našeho projektu na základních školách v Radomyšli a Volenicích.

Mějte se a po prázdninách AHOOOJ :-)

PLAMÍNEK ZÁCHRANÁŘ IV.

Komenský by se radoval, neboť jeho „Škola hrou" dne 20. června 2012 v areálu ZŠ J.A.Komenského v Blatné nabrala konkrétní podoby. Proběhlo zde místní kolo soutěže „Mladý záchranář".

I když se žáci této školy pravidelně účastní okresního kola a jsou na této úrovni úspěšní, soutěž celoškolního rozsahu se na této škole konala poprvé. Akce byla pořádána ve spolupráci se základní školou, Klubem Svazu CO, Policií ČR a dobrovolnými hasiči města Blatná.

Stovka dětí prezentovala svoje znalosti z ochrany obyvatelstva a první pomoci. Dvacet pětičlenných soutěžních družstev plnilo disciplíny, které jsou voleny tak, aby prověřily jak teoretické, tak i praktické znalosti a dovednosti dětí z 3. až 8. tříd.

Krásné letní počasí podtrhovalo radostnou soutěžní atmosféru, která v pátek panovala v okolí této blatenské školy. Všichni se shodli na tom, že akce měla u dětí i dospělých úspěch a předběžně bylo domluveno i její opakování v příštím roce.

Plnění úkolů na stanovištích:


První pomoc
Improvizované prostředky individuální ochrany
Hod granátem na cíl
Topografie
Požární příprava
test HZS
Střelba ze vzduchovky
Stříkání ze džberové stříkačky na cíl
Evakuační zavazadlo
Dopravní výchova
test PČR


PLAMÍNEK V TEPLÁRNĚ

Strakonická teplárna je v počátečních červnových dnech tradičním pořadatelem dětského dne.

Otavský Plamínek se 1. června přidal a výsledkem byla velmi zdařilá akce, na kterou zavítaly především ti nejmenší ze všech strakonických mateřských školek. Na parkovišti před teplárnou se jich tento den vystřídala dobrá sedmistovka.

Pro děti byly připraveny ze strany pořadatelů hry, soutěže, skákací hrad, malování obrázků a i něco dobrého na zoubek. A i když počasí hrozilo zachmuřenou oblohou a deštěm, nemohlo vymazat z dětských tváří úsměv a radost z příjemně prožitého dopoledne.

Informují o nás:
www.pozary.cz

DĚTSKÝ DEN S PLAMÍNKEM

Dne 31. května připravili strakoničtí profesionální hasiči vámci projektu
Otavský Plamínek
IV. ročník akce pod názvem
„Dětský den se záchranáři"


V areálu stanice HZS se tento den shromáždilo na 250 dětí nejen ze strakonických mateřských a základních škol.

Nejprve byla připravena simulovaná dopravní nehoda osobního automobilu. Všichni pozorně sledovali, jak se hasiči za pomocí hydraulického vyprošťovacího zařízení během krátké doby doslova prostříhali ke zraněné osobě a vyprostili ji z havarovaného vozidla. Dále následovala ukázka činnosti lezecké skupiny HZS.

Velkou atrakcí pro malé návštěvníky byli koníci ze Statku Petrovice, se kterými ráno přijeli Kateřina Santarová a její přátelé. Koníci více než dvě hodiny trpělivě vozili děti, pro které to byl jistě nevšední a atraktivní zážitek. Kateřina předvedla i v krátké prezentaci výcvik a práci s koňmi, které se v Petrovicích ích intenzivně věnují.

O doprovodný program se postarala svým dílem rovněž Policie ČR Strakonice. Pro nejmenší byly připraveny malé motocykly (odrážedla), na kterých děti jezdily po dráze mezi signalizačními kužely.

Naši akci podpořila i Armáda ČR a její příslušníci z25. PLRB Strakonice připravili stanoviště, kde dětem předváděli svoji výzbroj a tváře dětí zdobili maskovacími barvami.

Na stanovišti HZS se děti živě dohadovaly co si vzít či nevzít při odchodu z s do evakuačního zavazadla. Nemohlo chybět ani kreslení, takže mladí výtvarníci nám předváděli své umění a pouštěli uzdu své fantazii.  

Vůběhu dopoledne byla k zásahová mobilní požární technika, cisternové stříkačky, automobilový žebřík, vysokozdvižná plošina a vozidlo rychlé technické pomoci. Děti zvědavě přelézaly z vozidla do druhého a sí zapínaly výstražnou sirénu zásahových vozidel, jejíž zvuk se mísil sářem celé akce a dokresloval tak záchranářskou atmosféru dětského dne.

Informují o nás:
www.pozary.cz
www.strakonickonews.cz
HZS Jihočeského kraje

DOPRAVNÍ PLAMÍNEK

Ve středu 16. května nahlédl Otavský Plamínek na dopravní hřiště u ZŠ Poděbradova ve Strakonicích.

Tento den spojili své síly strakoničtí profesionální hasiči s policií a společně připravili preventivně-výchovnou akci pro děti z MŠ Čtyřlístek. Akce byla tematicky zaměřena na bezpečnost v silničním provozu. Děti ve věku 3-6 let se mohly alespoň na několik okamžiků stát řidiči anebo i profesionálními záchranáři.

Hasiči na svém stanovišti připravili pro děti kreslení a soutěž v házení míčků do „Plamínku“. K dispozici jim byla i cisternová stříkačka, automobilový žebřík a vozidlo rychlé technické pomoci. Děti zvědavě přelézaly z jednoho vozidla do druhého, s chutí zapínaly výstražnou sirénu vozidel a fotily se na žebříku.

Pro ty nejmenší měli policisté připraveny koloběžky, malé motocykly (odrážedla) a elektrické policejní vozítko, na kterém děti s chutí řádily ve slalomu mezi signalizačními kužely.

Celé dopoledne se i přes zataženou oblohu a hrozící déšť vydařilo. Nadšení a úsměv dětí byl pak největší odměnou a poděkováním všem, kteří se na průběhu akce podíleli.

Informují o nás:
www.strakonickonews.cz
www.pozary.cz
HZS Jihočeského kraje

PLAMÍNEK NA LETIŠTI

Neděli 13. května prožil Otavský Plamínek mezi strakonickými vojáky z 25. PLRB.

Tento den se uskutečnil tradiční "Den otevřených dveří", který opět po roce pořádala strakonická posádka. Program se tentokrát odehrával na ploše letiště Aeroklubu V Lipkách.

Vojáci připravili pro veřejnost  den plný akcí, ukázek a dobré zábavy. Program byl opravdu bohatý a každý si mohl vybrat  své. Kromě vojáků současných se představili i ti středověcí nebo ti z I. světové války. Složky IZS zde měly svá stanoviště, celní správa nebo HZS předváděli své umění v dynamických ukázkác ... a mezi tím vším byl i Otavský Plamínek.


Měli jsme připraveno malování pro děti ... a také ohnivou ukázku naší činnosti. Jednou se předvedli lezci a dvakrát jsme hasili pěnou požár hořící kapaliny. To se lidem moc líbilo, nejdříve žár ohně a potom kopec pěny :-)

Vše se vydařilo, sluníčko svítilo, severní vítr proháněl po obloze mraky, mezi kterými se v závěru mihly i dva proudové letouny Gripen ...

... a k tomu všemu radostně ve větru vlál prapor Otavského Plamínku.

PLAMÍNEK ZÁCHRANÁŘ III.

V pátek 11. května navštívil Otavský Plamínek v letním areálu plaveckého stadionu ve Strakonicích XIII. ročník okresního kola soutěže Mladý záchranář-Dokaž, že umíš.

Ráno se v místě konání soutěže sešlo na 115 dětí ze základních škol celého strakonického okresu. V kategorii mladší (I. stupeň) soutěžilo 10 družstev, v kategorii starší to bylo 13 družstev. Připraveno bylo 10 stanovišť, které zajišťovali organizátoři soutěže, kterými byli Oblastní spolek ČČK, Klub svazu CO, HZS Strakonice a Písek a město Strakonice. S ouběžně se s Mladým záchranářem konalo i okresní kolo soutěže hlídek mladých zdravotníků organizované Oblastním spolkem ČČK.

Soutěž se po všech stránkách vydařila. Počasí nám přálo na 100% a děti předváděly, že znají, umí a že jim záchranářství není rozhodně cizí. Nejpočetnější a nejúspěšnější byla výprava ze ZŠ J. A. Komenského z Blatné. Úspěšní byli rovněž žáci ze ZŠ Povážská a dále z Katovic a Čestic.  Dlouhodobá příprava je na jejich výkonech opravdu znát a jistě k ní přispívá i organizování místních kol soutěže pro tyto školy.

Krajské kolo Záchranáře se bude konat 12. června v Českých Budějovicích. Okres Strakonice zde budou reprezentovat vítězná družstva z obou kategorií, tj. za mladší ZŠ a MŠ Čestice a za starší ZŠ Povážská Strakonice. Hlídky mladých zdravotníků se na krajské úrovni sejdou 22. května v Českém Krumlově. Věříme, že ani vámci kraje se naše družstva v soutěžích neztratí a že budou strakoničtí patřit opět mezi nejlepší.

Plnění úkolů na stanovištích:

 
První pomoc
 Improvizované prostředky individuální ochrany
. Hod granátem na cíl
Topografie
Požární příprava
Střelba ze vzduchovky
Stříkání ze džberové stříkačky
Evakuační zavazadlo
Vědomostí test
Uzlování

Výsledky soutěže naleznete ZDE.

MLADÝ ZÁCHRANÁŘ - okresní kolo Strakonice 11.5.2012

PLAMÍNEK ZÁCHRANÁŘ II.

Další akcí Otavského Plamínku bylo místní kolo soutěže Mladý záchranář, které se uskutečnilo ve středu 25. dubna na stanici HZS ve Strakonicích.


Již 6. ročník místní soutěže byl pořádán pro žáky ZŠ Povážská ve spolupráci s Klubem svazu CO, Policií ČR a Městem Strakonice.

V letošním roce jsme přivítali 22 pětičlenných družstev, která byla rozdělena do dvou věkových kategorií (mladší: 6.-7.- třída, starší: 8.-9. třída). Kromě soutěže byla dětem k dispozici rovněž k prohlídka mobilní zásahové techniky HZS Strakonice.

Soutěž má v našem okrese již mnohaletou tradici. V letošním roce se bude konat okresní kolo 11. května ve venkovním areálu plaveckého stadionu ve Strakonicích a bude se jednat již o 13. ročník. I zde bude zastoupena ZŠ Povážská, kde se děti dlouhodobě úspěšně zabývají problematikou ochrany obyvatelstva a záchranářstvím a na jejich výkonech je to opravdu znát.

Informují o nás:
www.strakonickonews.cz

www.pozary.cz
www.hzscr.cz

Fotogalerie též na:

www.zs-povazska.strakonice.eu

MLADÝ ZÁCHRANÁŘ - Strakonice 25.4.2012

PLAMÍNEK ZÁCHRANÁŘ I.

Sezóna nám začíná.
OTAVSKÝ PLAMÍNEK zavítal do Cehnic.

Strakoničtí profesionální hasiči připomněli v pátek 13. dubna celostátně vyhlášený
Den požární bezpečnosti.


V rámci tohoto dne Hasičský záchranný sbor Strakonice připravil v dopoledních hodinách v areálu ZŠ a MŠ Cehnice jednu z akcí na úseku ochrany obyvatelstva. Proběhlo zde místní kolo soutěže „Mladý záchranář
". V Cehnicích se akce takového celoškolního rozsahu konala poprvé. Soutěž byla pořádána ve spolupráci se základní školou, Klubem svazu CO, Policií ČR a dobrovolnými hasiči obce Cehnice.

Stovka dětí z této základní školy prezentovala svoje znalosti z oblasti ochrany obyvatelstva a první pomoci.
Pětičlenná soutěžní družstva plnila disciplíny, které jsou voleny tak, aby prověřily jak teoretické, tak i praktické znalosti a dovednosti dětí z 2. až 9. tříd. Žáci školy se pravidelně účastní i okresní soutěže a neztratili se v minulém roce ani v krajském kole.

Lehce uplakané aprílové počasí nemohlo nijak zkazit radostnou soutěžní atmosféru, která v pátek panovala v okolí cehnické školy. Největší úspěch u dětí měly bezesporu dvě ruční džberové stříkačky, které poháněné pažemi zručných školáků, bez přestání chrlily kolem sebe litry chladivé vody.

Plnění úkolů na stanovištích:

1. První pomoc
2. Improvizované prostředky ochrany
3. Hod granátem na cíl
4. Topografie
5. Požární ochrana
- test HZS
6. Střelba ze vzduchovky
7. Stříkání ze džberové stříkačky na cíl
8. Evakuační zavazadlo
9. Dopravní výchova - test
PČR

Informují o nás:
www.pozary.cz
 www.strakonickonews.cz

www.strakonicky.denik.cz
www.hzscr.czMLADÝ ZÁCHRANÁŘ - Cehnice 13.4.2012
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky